Unofficial translation by Google:
Анкета
Како ви се допаѓа нашата веб-страница?

Одлична
Обична
Не ми се допаѓа

Резултати
Колку пати е видена оваа страна:
Вкупно: 99370  |   Денес: 6

Share

Моментално на страната:
Online: 2 корисници

Пријатели

 

Ј.П. Билјанини Извори во Охрид, Македонија

Јавното претпријатие Билјанини Извори е јавно претпријатие , формирано со одлука на Советот на град Охрид на 28 февруари 2008 година. Неговата основна дејност е да стопанисува со Спортско рекреативниот центар Билјанини извори  и  јавниот паркинг простор.

            Спортско рекреативниот центар се наоѓа на 695 метри надморска височина, со идеални климатски услови во текот на целата година ( 232 сончеви денови во годината ), лоциран на излезот на Охрид во подножјето на планината Галичица.

            Инфраструктура што ја поседува Спортско рекреативниот центар овозможува одлични услови за спортско професионално и рекреативно користење на истата,  како и можности за организирање на културни, музички и други алтернативни настани.  

            Спортско рекреативниот центар бил домаќин на многубројни спортско-културни манифестации од кои поважни се: 

 • Европско првенство Б дивизија за шени кадети - 2015 година
 • Светско првенство во ракомет за шени младинки - 2014 година
 • Охрид Трофеј , турнир во кошарка - 2013 година
 • Европско сениорско првенство во ракомет за жени - 2008 година
 • Светско младинско ракометно првенство за мажи - 2007 година
 • Светско кадетско ракометно првенство за жени - 2008 година
 • Европско младинско кошаркарско првенство за мажи - 2000 година
 • Концерт на Брајан Фери ( Спортска сала ) - 2007 година
 • Концерт на Лени Кравиц ( Градски стадион ) - 2008 година
 • Концерт на Боб Синклер ( Градски стадион ) - 2009 година
 • Концерт на Бјело Дугме ( Градски стадион ) - 2010 година
 • Балканско првенство во гимнастика 

            Јавниот паркинг простор е втората дејност со која стопанисува ЈП Билјанини Извори. Во овој момент ние раководиме со сите јавни паркинзи на територија на Општина Охрид.


        ЈП Билјанини Извори располага со човечки ( искусен професионален кадар ) и машински ресурси ( машина за бусен ) за ваѓање и поставување на бусен како и за комплетно одржување на фудбалски терени и секакви тревнати површини.

Повелете дојдете

Со почит,

ЈП Билјанини Извори

Последни вести

Свечено отворени новите тениски терени и повеќенаменското спортско игралиште (10:23 AM, 09/16/2016)

Со пригодна свеченост, денес, во СРЦ „Билјанини извори“ беа ставени во употреба трите нови тениски терени и едно повеќенаменско спортско игралиште.  Изградбата на игралиштата е финансирана од буџетот на Владата на Република Македонија, а се реализираа преку Агенцијата за млади и спорт и општина Охрид.

 Спортски клубови и спортски работници на Охрид, радувајте се бидејќи е во полн ек спортско издигнување на градот Охрид. Оваа слика која што ја имаме во изминатите една до две години е нешто што ги исполнува нашите срца, срцата на охирѓани и на сите оние кои го сакаат спортот. Успеавме да ги вратиме и младите и децата, но и повозрасните на овие спортски терени и тоа е нешто што ќе не радува во иднина и создава солидна основа за развој на спортот во Охрид, за достигнување на врвни резултати и секако за промоција на Охрид и преку развој на спортот, истакна градоначалникот Никола Бакрачески, кој додаде дека ова е време на најголеми инвестиции во спортот во Охрид кој што никој неможе да го демантира. Денес, присуствуваме на отворањето на три тениски игралишта кои што се изградени според сите стандарди на Интернационалната тениска асоцијација, на едноповеќенаменско спортско игралиште, меѓутоа како што и сами гледате во полн ек е изградбата на затворениот пливачки базен кој што ќе го реинкарнира пливањето и ватерполот во Охрид. Цврсто сум убеден, дека ќе започне реконструкцијата на отворениот пливачки базен, а во овој момент привршуваат постапките за издавање на одобрение за градба на уште две повеќенаменски спортски игралишта, од кои едното во кругот на ОУ „Братство Единство“, а другото во дворот на средното економско училиште. Привршуваат постапките на урбанистичка документација за изградба на мала сала на во Видобишта. Исто така  во тек е тендерот за избирање на најповолен понудувач за изградба на уште еден спортски балон во населба Воска, за кој што сум цврсто уверен дека до крајот на оваа година ќе биде реализиран.

Во изминатите неколку години Агенцијата за млади и спорт изгради преку 230 игралишта низ целата држава за што инвестираше повеќе од 43 милиони евра. Ако до пред десетина години општа констатација беше дека македонскиот спорт, македонските спортисти, но и македонските граѓани кои што сакаат рекреативно да спортуваат се соочуваат со навистина сериозен недостаток на спортски објекти, денеска, после повеќегодишна, континуирана градежна офанзива во делот на подобрување на спортската инфраструктура навистина видно е променета спортската инфраструктура во Македонија. Од сите овие проекти не беше изоставена општина Охрид, бидејќи само во изминативе неколку години имаме реализирано и инвестирано преку 40 милиони денари за изградба на спортската сала во Велгошти, заедно со Локалната самоуправа и Фудбалската федерација на Македонија поставиве вештачка трева на едно од игралиштата токму овде, а денес сме сведоци дека СРЦ „Билјанини Извори“ е збогатен со неколку нови спортски содржини, тениски терени и повеќенаменско игралиште, рече директорот на Агенцијата за млади и спорт, Марјан Спасески, кој додаде дека по завршувањето на тендерската постапка инвестирањето во спортската инфраструктура во Охрид ќе продолжи со реализација на неколку терени за стрит баскет, спортска сала и неколку повеќенаменски спортски игралишта.

Во изминатите три години, во СРЦ „Билјанини извори“ се инвестирани стотици илјади евра, средства кои се обезбедија со поддршка на општина Охрид и Владата на Република Македонија и денес сите сме сведоци на тоа како изгледа овој спортски комплекс, кој денес конечно доби содржини кои се посакуваа со години. Благодарение на субвенциите кои Локалната самоуправа ги дава, овие терени се постојано полни, и оние за фудбал и тие во спортската сала, каде спортските школи и клубови од речиси сите спортови тренираат во нашите објекти, истакна директорот на СРЦ „Билјанини извори“, Ристе Мишев.

Со реализацијата на овие терени во СРЦ „Билјанини извори“ се добива една целина која што на охриѓани, но и на гостите ќе им овозможи една комплетна понуда.

 


Ден на спортот (2:14 PM, 04/08/2016)

По повод интернационалниот ден на Спортот 6ти април ЈП „Билјанини Извори“ во соработка со ЈОУДГ „Јасна Ристеска“ организира спортски ден за децата ( средните и големите групи ) од сите објекти при ЈОУДГ „Јасна Ристеска“.

ЈП „Билјанини Извори“ за децата организираше превоз со панорамскиот двокатен автобус до СРЦ „Билјанини Извори“ каде беа пречекани од вработените во претпријатието кои потоа ги прошетаа низ спортските објекти.

Децата беа запознаени со спортската инфраструктура при центарот како и со спортовите за кого се наменети објектите. 

ЈП „Билјанини Извори“ и ЈОУДГ „Јасна Ристеска“ и во иднина ќе организираат спортски денови и спортски активности за најмладите.

  

 


ЕДУКАЦИЈА ЗА ОПАСНОСТИТЕ ОД БРЗО И НЕОДГОВОРНО ВОЗЕЊЕ (11:50 AM, 02/23/2016)

Во Спортско рекреативен центар  „Билјаниниизвори“  на 24.02.2016 година  ( среда), од 12 часот и 30 минути до 13 часот и 30 минути, со поддршка на Општина Охрид, ќе се одржи настан од едукативен и забавен карактер,  под мотото „Шампионот обединува - насмевка, живот, едукација“. 

Промотор на настанот е познатиот возач и двократен европски шампион во ридско-брзински автомобилизам Игор Иџе Стефановски, најбрзиот човек во Европа, кој ќе говори за безбедноста во сообраќајот.

Целта на оваа кампања која се реализира со поддршка на Агенцијата за млади и спорт и на Републичкиот Совет за безбедност во сообраќајот е преку посебна програма младите да се едуцираат  за опасностите кои можат да настанат од брзо и недоговорно возење, а воедно и да им се објасни кои се спортските вредности, да го почитуваат фер-плејот во спортот и тимската работа.

Поради тоа што оваа кампања има и забавен карактер во спортската сала „Билјанини извори“ ќе биде обезбедено возило, симулатор и картинг, со што присутните ќе имаат можност да се фотографираат со европскиот шампион, Игор Стефаноски Иџе.

 

Извор

www.ohrid.gov.mk


 

Јануари 2018
ПВСЧПСН
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Охрид Фотографии