Женската фудбалска репрезентација на МКД на припреми во Охрид

Најдобрата женска репрезентација во фудбал во Охрид ја започна подготовката за квалификациите за пласман на Европското првенство. „Црвено жолтите“ противниците во фазата по групи ќе ги добијат на 21 февруари во ждрепката која ќе се одржи во Швајцарија, а квалификациите започнува во септември.

Во Охрид ќе одработиме седумдневни базични подготовки. Нема да форсираме, бидејќи само што почнаа клупските подготовки и не сакаме да и наштетеме на некоја екипа во случај на повреда или слично. Се собираме прв пат во Новата 2019 година и сакам да видиме на што треба да посветиме повеќе внимание. – изјави селекторот Кирил Изов.

Селекторот додаде дека А селекцијата поминува низ фаза на подмладување и се прави костур кој долги години треба да биде столб на репрезентацијата.

Во недела и среда селекцијата ќе одигра меѓусебни тест пресметки, а во март и мај силите ќе ги одмери со други репрезентации.

Извор : ohridnews

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *