Женската фудбалска репрезентација на МКД на припреми во Охрид

Најдобрата женска репрезентација во фудбал во Охрид ја започна подготовката за квалификациите за пласман на Европското првенство. „Црвено жолтите“ противниците во фазата по групи ќе ги добијат на 21 февруари во ждрепката која ќе се одржи во Швајцарија, а квалификациите започнува во септември.

Во Охрид ќе одработиме седумдневни базични подготовки. Нема да форсираме, бидејќи само што почнаа клупските подготовки и не сакаме да и наштетеме на некоја екипа во случај на повреда или слично. Се собираме прв пат во Новата 2019 година и сакам да видиме на што треба да посветиме повеќе внимание. – изјави селекторот Кирил Изов.

Селекторот додаде дека А селекцијата поминува низ фаза на подмладување и се прави костур кој долги години треба да биде столб на репрезентацијата.

Во недела и среда селекцијата ќе одигра меѓусебни тест пресметки, а во март и мај силите ќе ги одмери со други репрезентации.

Извор : ohridnews

Фудбалски клубови од нашата земја и странство пристигнуваат на зимски припреми

Подготовките во Охрид веќе ги започнаа амбициозните второлигаши Струга Трим Лум и Лабуништа, а допрва ќе доаѓаат останатите македонски клубови и најдобрата женска репрезентација.
За жал поради студеното време и големата количина на снег која заврна во Охрид и околината екипите кои беа први најавени го откажаа доаѓањето. Но сепак ние имаме клубови кои го одбраа Охрид како град и нашите терени како место за подготовки. Покрај македонските клубови Ренова, Брегалница, Силекс и Борец во Охрид ќе престојува и најдобрата женска репрезентација во фудбал. Од странските екипи во Охрид ќе дојдат Металац, Јавор Ивиња, Младост Лучане и уште две албански екипи кои се уште не го имаат потврдено точниот термин. – изјави директорката на ЈП „Билјанини Извори“, Гордана Јованоска.

Од граѓаните за најмалите и најмилите-вредна донација од ЈП „Билјанини извори“ за градинката „Билјана“

Најавените хуманитарни активности од јавното претпријатие „Билјанини извори“ продолжуваат. Овој пат донација во вредност од 60.000 денари за најмладите охриѓанчиња. Донацијата, што се состои од телевизор, ДВД, печатач, теписони, детска литература–книги, сликовници, боенки, едукативни и гумени играчки, реквизити за спорт, денес, од страна на директорката на јавното претпријатие, Гордана Јованоска, беше предадена во градинката „Билјана“.Донацијата е насловена „Од граѓаните за најмалите и најмилите“.
Нашиот најголем прилив на средства е од стопанисувањето со паркинзите. Одлучивме, од оваа година, колку што можеме, континуирано да издвојуваме средства со кои ќе им помогнеме на одредени групи на граѓани. Оваа градинка е во близина на нашето седиште, затоа и ја избравме, се консултиравме со вработените што им е потребно и така ја составивме донацијата. Во рамки на можностите, продолжуваме да помагаме секаде каде што има потреба, изјави директорката на ЈП Билјанини извори, Гордана Јованоска.